Mezi Suroviny které slouží pro přípravu Ovocných likérů patří především Ovoce, Ovocné šťávy, Líh, Cukr, Drogy, Silice a Tresti.

OVOCE

K výrobě likérů se používají téměř všechny druhy ovoce. Pro výrobu ovocných likérů macerací jsou vhodné zvláště druhy měkkého a šťavnatého ovoce, jako jsou meruňky, broskve, jahody, maliny, borůvky, ostružiny, kdoule, slivoně, višně či rybíz. Odrůdy by měly mít vysoce výrazné aromá, harmonickou chuť s vyrovnaným poměrem cukrů a kyselin. Plody ovoce musí být zralé, ale né přezrálé a hlavně musí být zdravé, tj. neplesnivé, nenahnilé a nezapařené, aby nezanechaly v likérech nepříjemné příchutě. Odrůdy ovoce které mají barevnou šťávu případně barvící slupku jsou zvláště vhodné pro barevné likéry.

OVOCNÉ ŠŤÁVY

Pro přípravu ovocných likérů slouží druhově jednotné ovocné přírodní šťávy bez přísad. Tím se v likérech rozvinou vonné, chuťové a barevné vlastnosti ovoce, kreré by byly ve vícedruhových ovocných směsích šťáv potlačeny. Jelikož postupem času dochází k nežádoucím změnám aromatických, chuťových a barevných látek, tak se pro ovocné likéry nedoporučuje stáří šťávy více než jeden rok. Pro získání čiré ovocné šťávy bez sebemenšího zákalu se při výrobě užívají některé účinné způsoby čiření, jako pektolýza či filtrace. Nevhodné pro výrobu likéru jsou takové šťávy které při svém vzniku přicházely do styku se železem, niklem nebo mědí. Takové šťávy mohou následně vytvářet v ovocných likérech zákaly.

Líh

Líh je společně s ovocem a ovocnou šťávou jednou ze základních surovin pro výrobu ovocných likérů. Jemný konzumní líh s 80% alkoholu se podle potřeby ředí ovocnou šťávou, nebo velmi čistou, měkkou pramenitou či destilovanou vodou. Důležité je si uvědomit, že použitá voda může ovlivnit výslednou chuť a tvrdá voda zpravidla vytvoří slabý zákal.

Cukry

K přípravě domácích ovocných likérů se ve většině případů používá řepný cukr (sacharoza), dále se používá i nerafinovaný třtinový cukr hnědé barvy obsahující melasu která má stopové prvky vitamínů, minerálů a dalších zdraví prospěšných látek. Pro průmyslové zpracování se používá invertní cukr který má vyšší sladivost, méně krystalizuje a tím dává nápojům jemnější chuť. Důvodem slazení je zvýšit sladkost a viskozitu ovocných likérů. Sladkost nesmí být nadměrná, aby nepřekrývala chuťové vlastnosti použitého ovoce nebo ovocné šťávy. Zvýšená viskozita prodlužuje chuťové a aromatické vjemy smyslových orgánů. Ovocné likéry se doslazují krystalovým cukrem, nebo cukrovým sirupem.

Drogy a Maceráty

Drogy používané pro výrobu ovocných likérů jsou sušené a jinak upravené části rostlin, které obsahují různé aromatické, chuťové nebo barevné látky používané k přichucování, aromatizování, nebo k přibarvování nápojů.Připravují se převážně macerací, digerací, nebo perlokací. Před zpracováním macerací se drogy zpravidla drtí. Na suché části stačí lihovatost nálevu 50 % - 60 % objemových alkoholu. Doba macerace záleží na použitém materiálu a může trvat několik hodin až několik týdnů.

Silice a Tresti

Silice jsou většinou kapalné a bezbarvé, slouží k obohacení a zvýraznění likérů převážně vonnýmí látkami. Získávají se z rostlin destilací, extrakcí, lisováním a sinteticky. Obsaženy jsou v různých trestích, které nesou aroma a neobsahují alkohol. Při domácí výrobě se zpravidla přidávají na konci přípravy podle chuti.